SEZAİ TÜRKEŞ ANLATIYOR

Feyzi Akkaya’nın üniversite yıllarında tanıştığı ve meslek hayatının 40 yılını beraber geçirdiği ortağı Sezai Türkeş, Akkaya’nın “Ömrümüzün Kilometre Taşları” kitabında “Sona Kalan Önsöz” başlığıyla dostunu anlatmıştı:

“Benim Gözümle Feyzi…”

“Yüksek Mühendis Mektebi’nde ilk talebelik günlerimizden beri, Feyzi’nin arkadaşlarımız arasında müstesna bir yeri vardı. Çok yönlü kabiliyetleri, herkes tarafından saygı ve sevgiyle anlatılırdı. Ben şahsen, kendisinin hangi dalda olursa olsun çalıştığı ve ahdettiği takdirde, o dalda tepeye çıkacağına inanmışımdır…

İlk defa teşebbüs ettiği bir kitap yazmadaki yeteneği okuduğunuz bu kitapta görülmektedir. Bu kadar üstün meziyetlerine rağmen Feyzi, aynı zamanda çok mütevazıdır. İş hayatımızdaki muvaffakiyetleri, belki bana karşı olan aşırı sevgisinden dolayı hep bana atfeder. Bunu o kadar içten, sevinerek ve zevk duyarak yapar ki, ben de onu haksız olarak her zaman kabullenmek zorunda kalırdım. Çünkü bunu yapmakla onu memnun ettiğime inanırdım. Bu kitabında da aynı övgüleri cömertçe ortaya koyuyor.

Eğer varsa geçmişteki başarılarımızın en büyük payının onun üstün kabiliyeti ve insanlık meziyetlerinin eseri olduğu hakikatini burada ortaya koymayı borç bilirim.

Engin iç alemi onun dış görünüşe, gösterişe ve alayişe itibar etmesine ihtiyaç bırakmadı. Onunla tanışmadan evvel benim hayatımda kıymetli gördüğüm birçok şeyin ne kadar boş olduğunu öğrendim ve kıymet ölçülerimi değiştirdim. Onun nefsine olan inanılmaz derecedeki hakimiyetinin bir katresini de ben taklit etmeye çalıştım. Onu örnek alarak, onda olan meziyetlerin zerresine sahip olmuşsam kendimi mutlu sayarım.

Bizim ortaklığımıza gelince; her ticari ortaklığın bir amacı olur. Bizimkinin amacı ise sadece hayat boyu beraber olmak isteğidir.Herkes bize bir sual sorar; “Bu kadar uzun bir ortaklıkta hiçbir ihtilafa düşmediniz ,hatta aranızda ufak dahi olsa bir anlaşmazlık olmadı. Bunun sırrı nedir?”

Ben cevaben; “bütün kusurlarıma ve hatalarıma, ataklarıma Feyzi’nin hoşgörü ve müsamaha ile davranması” dersem bir sırrı değil, hakikati söylemiş olurum.”

Sezai Türkeş, Altunizade, 10.04.1989

** “Ömrümüzün Kilometre Taşları” kitabına Feyzi Akkaya Temel Eğitim Vakfı'ndan ulaşılabilir.